Niepłodność względna

W zdecydowanej większości przypadków nie wiadomo, czy dana para będzie mogła mieć dzieci. Lepiej jest więc mówić o trudnościach w zajściu w ciążę niż o niepłodności.

Brak wyraźnej przyczyny medycznej

W wielu przypadkach lekarz nie znajduje żadnej przyczyny niepłodności i medycyna nie wie, dlaczego mimo współżycia w czasie dni płodnych nie dochodzi do poczęcia. Gdyby w tych przypadkach (kiedy para stara się o dziecko np. trzy lata i nie dochodzi do poczęcia) była pewność, że już nigdy ci ludzie nie doczekają się dziecka, to można by przypuszczać, że istnieje jakaś poważna przeszkoda, której współczesna medycyna nie zna i nie potrafi diagnozować.

Być może w części przypadków taka przeszkoda istnieje. Jednak bywa, że po 10 latach oczekiwania jednak dochodzi do ciąży. Należy więc przyjąć, że po prostu nie wszystko w tej dziedzinie zależy od woli człowieka i możliwości medycyny. Przypuszcza się też, że w niektórych przypadkach przyczyna może leżeć w psychice kobiety. Są opisywane sytuacje, kiedy dochodzi do poczęcia właśnie po rezygnacji z długotrwałego leczenia, które nie przyniosło dotąd rezultatów, kiedy znika stres wywołany leczeniem i pełnym napięcia oczekiwaniem.

Są liczne przypadki, kiedy ciąża staje się nagrodą dla kobiety, która zrezygnowała z dalszego leczenia i zdecydowała się na adopcję dziecka. Znane są też przypadki, gdy kobieta zachodzi w ciążę właśnie w tym czasie, kiedy opiekowała się dzieckiem w celach zarobkowych.

Przyczyny medyczne utrudniające zapłodnienie

W innych przypadkach lekarz znajduje przyczynę niepłodności, ale nie jest to przyczyna bezwzględna. Np. zrosty mogą w dużym stopniu unieruchomić jajowody, ale szansa na poczęcie istnieje. Istnieje możliwość uwolnienia jajowodów ze zrostów. W takich przypadkach trudno jest oszacować, jak duża jest szansa na poczęcie, ale na pewno nie można twierdzić, że takiej szansy nie ma.

Każda znaleziona przez lekarza przyczyna niepłodności może rzutować na psychikę kobiety, która łatwo traci nadzieję. W takich przypadkach nie wiadomo, jaka jest rzeczywiście rola znalezionej przeszkody, a jaka stresu, napięcia i poczucia własnej bezradności. Oczywiście o przyczynach psychologicznych można mówić tylko wtedy, gdy zostały wyczerpane wszystkie możliwości diagnostyki.

Dostęp do diagnostyki

Aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna niepłodności oraz czy istnieją możliwości leczenia lekarz musi wykonać wiele badań. Tymczasem, w polskich warunkach trudno mówić o pełnej diagnostyce, jeżeli istnieją szpitale, które nie mają podpisanej umowy na refundację np. takiego ważnego badania, jakim jest histerosalpingografia. Dotyczy to nawet szpitali w centrum Warszawy.

Mężczyzna na wizytę u androloga musi czekać wiele miesięcy. Jeżeli znaleziono nieprawidłowości w obrazie nasienia, to często małżonkowie nie wiedzą nawet, do jakiego lekarza powinien zwrócić się mąż. Kobieta, zamiast pełnego profilu hormonalnego ma skierowanie jedynie na kilka wybranych badań. Brakuje ośrodków, gdzie można kompleksowo leczyć niepłodność, gdzie w jednym miejscu byłaby możliwość zrobienia wielu badań, a jednocześnie znalezienia porady zarówno ginekologa, jak i androloga.

Brak standardów leczenia niepłodności

Zresztą, jak można mówić o prawidłowej diagnostyce, jeżeli w naszym kraju nie ma jednolitych standardów leczenia! W rożnych ośrodkach zupełnie inaczej może przebiegać diagnostyka i leczenie, a wszystko zależy od pieniędzy, jakimi dysponuje dana placówka.

Nacisk na zapłodnienie in vitro

Niestety łatwo sobie wyobrazić, że biznes in vitro wykorzystuje tą sytuację. Małżonkowie często nawet nie wiedzą, jakie są możliwości diagnostyki i terapii w ich przypadku oraz do jakich badań mają prawo. Przez to łatwo jest wmówić ludziom z utęsknieniem wyczekującym na dziecko, że nie mają innej szansy na poczęcie, niż tylko w technice in vitro oraz, że jest to tylko kwestia posiadanej przez nich gotówki. Tym bardziej, jeżeli zniechęceni problemami państwowej służby zdrowia zwrócą się o pomoc do gabinetu prywatnego.