Karin Struck

Widzę moje dziecko we śnie


Dom Wydawniczy Rafael, ul. Grzegórzecka 69, 31-559 Kraków, tel. 012 411 14 52. Cena det. 29,00 zł. Książka dostępna w dobrych księgarniach katolickich oraz w sklepie internetowym Rafael.

Znana niemiecka pisarka mówi prawdę o aborcji i płaci za to wysoką cenę.

Karin Struck w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku była jedną z najpopularniejszych pisarek niemieckich. Nagradzana, zapraszana na wykłady i na łamy największych pism. Była działaczką ruchów lewicowych a nawet członkinią Niemieckiej Partii Komunistycznej. 14 lipca 1975 roku zabiła swoje dziecko - dokonała aborcji. To wydarzenie odcisnęło na niej wielkie piętno - nie mogła odzyskać równowagi emocji i sumienia - z czasem stała się zagorzałą obrończynią życia. W 1992 roku wydała po raz pierwszy książkę "Widzę moje dziecko we śnie", w której sprzeciwiła się aborcji i opisała własne przeżycia. Spowodowało to konsternację a zaraz potem ostracyzm środowiska, które wcześniej hołubiło Karin. Wydawcy przestali drukować jej książki, gazety rezygnowały ze współpracy, pisma literackie nabrały wody w usta i przestały zajmować się twórczością Karin Struck. Nie było już mowy o nagrodach, licznych odczytach, masowych spotkaniach autorskich. Środowisko traktowało ją jak zadżumioną!
W uzupełnionym, polskim wydaniu "Widzę moje dziecko we śnie" opisuje już nie tylko swoje przeżycia ale okrutny mechanizm działania proaborcyjnych elit intelektualnych.
Karin Struck była bardzo szczęśliwa, że jej książka ukaże się w Polsce (polskie wydanie zadedykowała Janowi Pawłowi II - autorka w 1995 roku została katoliczką). Pomimo ciężkiej choroby prawie do końca pilotowała osobiście prace nad polskim wydaniem "Widzę moje dziecko we śnie". Zmarła w Monachium 6 lutego tego roku. Książka nie ma formuły antyaborcyjnej agitacji, ale jest żywą, prawdziwą, błyskotliwie i bez ogródek napisaną autobiografią. Wstrząsającą historią osoby, która odważyła się powiedzieć prawdę i zapłaciła za to wysoką cenę. Gdy zacznie się czytać tę książkę nie sposób jej odłożyć przed przeczytaniem ostatniej strony.

Książkę poparli: Tygodnik Katolicki "Niedziela", Ozon, Polski Związek Kobiet Katolickich, Fronda, Miłujcie się, Radio Vox, Radio Józef, www.gloria24.pl oraz Księgarnia Wysyłkowa Prodoks. .

Recenzja

Księgarnia

Jérôme Lejeune

Czym jest ludzki embrion?

Scriptor, Gniezno 1999
dostępna w internetowej Księgarni Mateusza

Jerome Lejeune (1926-1994) francuski lekarz i genetyk, doktor medycyny i doktor nauk Sorbony w Paryżu. Na początku swojej kariery zawodowej - pediatra. Później znany z prac z dziedziny genetyki. To właśnie jemu zawdzięczamy odkrycie trysomii 21 (przyczyny zespołu Downa), za które otrzymał nagrodę Kennedy'ego. Członek Papieskiej Akademii Nauk. Jego odkrycia z dziedziny genetyki, nabrały szczególnego znaczenia dla określenia statusu prawnego ludzkich embrionów. Rzadko kiedy udaje się tak jasno i przystępnie przedstawić fakty, których dostarcza nam genetyka w momencie, kiedy należy ustalić, czym jest ludzki embrion i jak w konsekwencji powinien być traktowany.

Recenzja

Ks. Artur Jerzy Katolo

Bioetyka starożytności chrześcijańskiej


Warszawa 2003, Wydawnictwo Rhetos
02-532 Warszawa, ul. Rakowiecka 61, tel. (22) 849-02-71

Ktoś mógłby zapytać: Jak wpadłeś na pomysł napisania czegoś takiego? - pyta autor we wstępie do tej książki. I rzeczywiście - już tytuł książki budzi zdziwienie. Termin „bioetyka” nie kojarzy się nam ze starożytnością, a raczej z problemami jak najbardziej współczesnymi - inżynierią genetyczną, sztucznym zapłodnieniem, wykorzystywaniem ludzkich komórek do eksperymentów naukowych... A jednak. Nihil novi sub sole - zdaje się mówić autor. Już kodeks Hammurabiego mówił o relacjach między lekarzem a pacjentem, a w starożytnym Rzymie dyskutowano o tym, czy nienarodzone dziecko traktować jako niezależny, ludzki byt, czy jedynie część organizmu matki... Pierwsi chrześcijanie, wnosząc w świat starożytny nowego ducha, włączali się w te spory. Jak to robili? O tym właśnie mówi ta książka.

Ks. Artur Jerzy Katolo

Embrion ludzki - osoba czy rzecz?


Sandomierz 2001, Wydawnictwo Diecezjalne
27-600 Sandomierz, ul. Żeromskiego 4, tel. (0-15) 832-31-92

Recenzja

Ks. Artur Jerzy Katolo

ABC bioetyki


dostępna w internecie

"ABC Bioetyki" nie jest jakąś szczegółową rozprawą na temat zaznaczony w tytule. Ideą przewodnią była chęć przybliżenia problematyki biomedycznej z jednoczesną oceną moralną z punktu widzenia etyki katolickiej, Czytelnikowi, który nie zajmuje się bioetyką w sposób profesjonalny. Książka ta może stanowić zachętę do dalszego pogłębiania problemu, tym bardziej, że zagadnienia związane z biomedycyną i bioetyką stają się coraz bardziej aktualne w naszej rzeczywistości; dotyczą nie tylko człowieka "dziś", ale również człowieka "jutra".

Kardynał Józef Ratzinger w swoim artykule "Człowiek między reprodukcją a stworzeniem", opublikowanym w Polsce na łamach Communio (4/1989), stwierdził: "Można określić bardzo dokładnie alternatywę, przed którą dzisiaj stoimy. Można albo uznać tylko za rzeczywiste to, co ma charakter mechaniczny, co zgodne z prawami natury, a wszystko, co osobowe, miłość, dar, potraktować jako piękne złudzenie, które jest psychologicznie użyteczne, ale ostatecznie nierealne i nieważne. Nie znajduję na określenie tego rodzaju postawy innego określenia jak tylko: negacja człowieka".

Życzę Czytelnikom, aby ta refleksja Kard. Ratzingera towarzyszyła lekturze niniejszego opracowania, i co więcej: aby zachęciła do dalszych poszukiwań w dziedzinie bioetyki.

Ks.A.Katolo.

Wydanie internetowe

Dłoń Boga

Bernard Nathanson

"Dłoń Boga"


dostępna w internetowej Księgarni Mateusza.

W swojej wstrząsającej biografii Nathanson, kiedyś zagorzały zwolennik aborcji, dyrektor największej kliniki aborcyjnej w Nowym Jorku, opowiada o przyczynach, które wpłynęły na jego zmianę w zdecydowanego obrońcę życia i doprowadziły do chrześcijaństwa.

Beda jednym cialem

Małgorzata Wrochna

"Będą jednym ciałem ..."


dostępna w internetowej Księgarni Mateusza, i w "Apostolicum".

Książka dla młodzieży, narzeczonych i młodych małżonków. Dowiecie się z niej co jest najważniejsze, aby Wasze małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. Znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tajemnicy życia. Medycyna spleciona z ludzkimi losami ... Książka zawiera też podstawowe informacje na temat metod planowania rodziny.